Stichting Koppelkerk Bredevoort
Sorry, dit evenement is niet meer beschikbaar

Tegenlicht Meet Up | Natuur als verdienmodel

Voor de eerste Meet Up in 2025 is de aflevering van VPRO Tegenlicht Greed is green de inspiratiebron. In de documentaire worden drie onderwerpen belicht, die tezamen een nieuw financieel product bieden. Landschapsbeheer, vasthouden van koolstofdioxide en het verhandelen van emissierechten leiden tot nieuwe vormen van beleggen in natuur. Natuur als beleggingsobject? Hoe voelt dat? En welk beeld ontstaat als je wat dieper ingaat op de materie?

Greed is green

Eén van de vraagstukken in de documentaire gaat om emissierechten, die v…

Voor de eerste Meet Up in 2025 is de aflevering van VPRO Tegenlicht Greed is green de inspiratiebron. In de documentaire worden drie onderwerpen belicht, die tezamen een nieuw financieel product bieden. Landschapsbeheer, vasthouden van koolstofdioxide en het verhandelen van emissierechten leiden tot nieuwe vormen van beleggen in natuur. Natuur als beleggingsobject? Hoe voelt dat? En welk beeld ontstaat als je wat dieper ingaat op de materie?

Greed is green

Eén van de vraagstukken in de documentaire gaat om emissierechten, die vanuit klimaatdoelstellingen zijn ontstaan. Hiermee is het recht tot vervuilen een markt geworden. Er zijn boeren die de capaciteiten van hun grond als aanvulling op de bedrijfsvoering inzetten. Daarnaast halen NGO’s (non-governmental organisations) CO2-certificaten uit de markt om op deze manier ruimte voor vervuiling in te perken. We kunnen niet overzien welke gevolgen dergelijke ingrepen hebben maar éen ding is zeker: deze ontwikkelingen hebben impact op ons leven. Hoe groen is kapitaal dat in natuur investeert? Wordt het milieu er werkelijk beter van? Wint de samenleving, of toch het grootkapitaal? In de documentaire worden de vragen vanuit verschillende invalshoeken onderzocht.

Schaarste & overvloed

Economie werkt vanuit schaarstemodellen. De natuur werkt vanuit het principe van overvloed: er is altijd meer dan uiteindelijk nodig. De economische stelling die voorligt is: natuur wordt schaars, dus heeft zij meer waarde. De mogelijkheid ontstaat om te investeren en beleggen in natuur, die ook nog eens verzekerd wordt. Tegelijkertijd ontstaat een beweging waarin er aan de natuur steeds meer rechten worden toegekend. Is de vraag naar het rendement van natuur ethisch verantwoord?

In ons gesprek gaan we samen op zoek naar welke vragen gesteld moeten worden om te begrijpen waar het om gaat én om de nodige invloed op onze toekomst te kunnen uitoefenen.

Sprekers 

Om goed geïnformeerd dit gesprek te voeren, hebben we Bart Jan Krouwel (voormalig bankier) en Leo Lamers (gepensioneerd milieuadviseur) uitgenodigd.

Vragen 

Natuur is gemeengoed. Verandert dit door de groene kapitaalmarkt? Of proberen grote bedrijven vooral hun eigen klimaatrisico’s af te dekken? Er zijn meer vragen  dan we in één avond met elkaar kunnen beantwoorden. Een ding is zeker: het wordt een boeiend gesprek waarbij we deskundigen op zowel het vlak van financiën als natuurbeheer aan het woord laten.

Net als tijdens eerdere Meet Ups, gaan deze avond samen met de genodigde experts in gesprek over de vragen die de documentaire oproept. Anders dan u gewend bent, starten we met de inventarisatie van vragen uit het publiek; deze zijn leidend voor het gesprek. Ook zullen er tijdens het gesprek geen fragmenten uit de documentaire getoond worden; het bekijken van Greed is green vooraf is dus bijzonder zinvol. U bent van harte welkom!

Kom ook meepraten! Het helpt in de voorbereiding wanneer u zich via de website van de Koppelkerk aanmeldt. De Meet Up is gratis toegankelijk.

Wanneer

  • Zaal open om 19:30 uur

Prijzen

  • Deze avond is gratis te bezoeken. Een vrije gift voor de organisatie wordt op prijs gesteld.

Locatie